BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Sağlık / Saçlarımız Neden Beyazlar ? Saçların Beyazlama Nedenleri
Saçlarımız Neden Beyazlar
Saçlarımız Neden Beyazlar

Saçlarımız Neden Beyazlar ? Saçların Beyazlama Nedenleri

Saç teli, ortası boş ve içerisinde melanin boya pigmentleri olan bir tüptür. Genç yaşlarda boşlukta saça rengini veren melanini bir arada tutan bir sıvı mevcuttur. Yaşlanma evresinde derimiz saçlarımızı ve vücudumuzdaki diğer kılları genç bedene göre aynı üretimi yapmaz.Saç Kıllarının ortasındaki sıvı kaybolur, boya hücreleri tutunamadığı için sadece hava kalır. Saçlar boyasız duruma gelir, beyaz renge yani asıl rengine döner.Bütün saçlarımızın beyaza dönüşmesi 10 veya 20 sene sürebilir.

Her birsaç telinin rengi siyah (sarı, kırmızı, kumral vs.) veya beyazdır. süreç içerisinde hepsi aynı anda beyazlanmadığı için, beyazların sayısı arttıkça tüm saç gittikçe açılan gri renge bürünür. Kullandığınız boya hücreleri bazen üretime hız verir. Gittikçe beyazlaşan saçlar geçici birsüre yeniden bir miktar koyulaşmış gibi görünebilirler.İnsanlarda şok veya aşırı gerilim durumlarında saçlarının bir gecede beyazlaştığı, birsüre sonrada tekrar eski rengine döndüğü belirtilir.Saçların sürekli olarak uzadığı, belirli birsüre sonra dökülüp alttan yeni saç geldiği hatırlanırsa, mevcut saçın değil yeni gelecek saçın beyaz olabileceği, dolayısıyla saçların birgecede beyazlaşması nın mümkün olmadığı görülmekte.

Bilim adamları bu durumun birkaç haftalık bir süreçte olabileceğini açıklamaktalar.Tiroid bezi, şeker gibi hastalıklar, aşırı stres veya şok gibi durumlarda kişinin saçları dökülebilir ve geriye sadece beyazlaşmış saçlar kalabilir. Diğer saçlarla birlikte beyazların yerine de daha gür ve siyah saçlar çıkabilmektedir.

Saçlarımızın kıvırcık, dalgalı veya düz olmasını ebeveynlerimizden gelen genlerle belirlenmekte. Kıvırcık saçı kestiğimizde kesitinin dikdörtgene yakın olduğu, düz saçın kesitinin ise daire olduğunu,dalgalı saçın elips görebilirsiniz. saç kesitlerinden dolayı bazı saçlar düz uzarken bazıları hemen kıvrılır. Kıvırcık saçlılar, saçlarınızı ütülemeyin, saçın yapısını ( kesitinin şeklini ) değiştirmeden kalıcı birdüz saça sahip olmanız mümkün değil.

İlginizi Çekebilir.

kahve

Kahve telvesinin faydaları

Kalbi kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. Yarimbas ağrılarını dindirir. Nikris yatıştırmaya ağrı. Cilt kanserine karşı etkilidir. Astım ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir