BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Haberler / Reklam (mesajlarına) SMS’lerine ceza yağacak
Reklam SMS
Reklam SMS

Reklam (mesajlarına) SMS’lerine ceza yağacak

1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren reklam amacıyla kısa mesajlar (SMS) tüketicinin izni ile gönderim kararı alınmışken, vatandaşın cep telefonuna gelen SMS’ler için geriye dönük işlem uygulaması yapılacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ilgili yönetmeliğin yayımlanmamış olması sebebiyle şimdiye kadar bu SMS’lere ceza kesilmedi. Yönetmeliğin 15 gün içinde çıkmasıyla şimdiye kadar gelen şikâyetler değerlendirilip, geriye dönük ceza işlemleri yapılacak.

1.000 TL’DEN BAŞLIYOR

1000 e yakın vatandaş, Gümrük Bakanlığına, cep telefonuyla gelen SMS’ler nedeniyle şikâyette bulunmuştur,lakin hiçbir sonuç alamadı. Bakanlık, 40 gün olan görüş alma süresi ve diğer süreçler sebebiyle henüz yönetmeliği yayımlayama dı. Bu mesajlar 1 Mayıs itibarıyla işlem yapılacağı hakkında bilgi verildi.

Buna göre, söz konusu SMS’ler sebebiyle 1.000 TL’den 15.000 TL’ye kadar değişen idari para cezaları uygulanacak. Onaysız bir defada birden fazla ileti gönderilmesi durumunda ceza üst limiti 50 bin TL’ye kadar artacak.

“ŞİKAYET ETMEK KOLAYLAŞTIRILMALI”

Mesaj gönderen kişi / şirket / firmaları şikâyet etme sürecinin hızlandırılmasını belirten, Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Gehey Başkanı Aydın Ağaoğlu basına yaptığı açıklamada, “Babalar Günü’nün ardından Ramazan Bayramı da yaklaşırken şikâyetlerin kolaylaştırılmasını istemekteyiz. Bununiçin Tüketici Şikâyetleri Hattının ALO175 de şikâyetleri almasını talep ediyoruz” dedi. İstanbul Ticaret İl Müdürlüğü yetkililerinden açıklamasında “Şikayetleri (0212) 5142144 numaralı faks adresine veya istanbul.tim@gtb. gov.tr adresine elektronik posta olarak kabul etmekteyiz. Gelen dilekçe ve mail’lerin (posta) tamamını bakanlığa iletmekteyiz. Onlar inceleme gerçekleştirip cezaya gerek olup olmadığını araştırıyorlar” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir