BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Haberler / EHLİYETTE BİR DÖNEM SONA ERİYOR

EHLİYETTE BİR DÖNEM SONA ERİYOR

sürücü belgelerinin çekicilik ve tasarımının su ile mevzun hale getirilmesi konusunda hazırlanan kanun tasarısı tamamlanıyor.

sürücü belgeleri
sürücü belgeleri

İçişleri Bakanlığı ‘Karayolları trafik Yönetmeliği’ stratejik değişiklikler yapacak düşünce üzerindeki çalışmaları son aşamaya geldi. layiha ile bir omur boyu yekta bir ehliyetle vasıta kullanma dönemi sona eriyor.

Düzenleme ile motorlu bisikletler (M), motorsiklet (A), otomobil (B), lastik tekerlekli traktörler (F), teamül makinesi türündeki motorlu vesait (G) için verilen sürücü belgeleri sadece 10 yıl için uygulanan olacak. Kamyon ve çekiciler, minibüs ve otobüsler için maruz C ve D dershane ehliyetler 5 yılda bir yenilenecek. 10 yılı dolduran ve ehliyetinin süresi atmak isteyenler, tam teşekküllü bir hastaneden keyif raporu gidermek zorunda. dirlik raporunu alarak sürüş testlerinden sükse ile geçen sürücüler ehliyetinin süresini 10 yıllığına uzatmış olacak. Bakanlık, belgelerin değişimine 2015 yılı başında başlanmasını planlıyor.

İçişleri Bakanlığı, ‘Karayolları gidiş geliş Yönetmeliği’ mühim tadilat yapacak bir tasarı üzerine çalışmalarını yürütüyor. Çalışmaları son aşamaya mevrut yönetmelik tasarısı ile çoban belgelerin yenilenme süreleri ve şartları belirlendi. Bir omur boyu uslu bir ehliyetle araç sarf dönemi kapanıyor. kodifikasyon ile 18 yaşında uzluk alıp senelerce bire bir ehliyetle makine istimal dönemi sona erecek. Öngörülen düzenlemeyle motorlu bisikletleri (M), motorsiklet (A), otomobil (B), lastik tekerli traktörler (F), nöbet makinesi türündeki motorlu vesait (G) için verilen çoban belgeleri sadece 10 sene için meri olacak. Kamyon ve çekiciler, minibüs ve otobüsler için verilen C ve D dershane ehliyetler ise 5 yılda bir yenilenecek.

Ehliyetin son istimal tarihi mukayyet olarak belgede mahal alacak. Süreyi uzatmak isteyenler, tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu matlup ve sürüş testlerinden çirilecek. sadece testi geçenlerin ehliyeti yenilenecek. Bu şekilde değiştirilen çoban belgelerinden harç alınmayacak. hüküm süresi dolan taşıtçı belgesiyle vasıta kullananların belgesi anlayışsız alınacak ve 343 TL idari finans cezası uygulanacak.

EHLİYET ŞEKLİ DEĞİŞECEK, vekâlet 3 farklı paradigma üzerine ÇALIŞIYOR

Yeni tababet şoför belgeleri Maliye Bakanlığı ile darphane ve mühür Matbaası genel Müdürlüğü’nün görüşü alınarak İçişleri Bakanlığı’nca belirlenecek. 3 farklı sürücü belgesi prototipi hazırlanarak İçişleri Bakanlığı’na sunuldu. Bakanlar Kurulunda sunumu yapıldıktan sonra ehliyetlerin son haline karar verilecek. Ehliyetlerin şekli ve koşulları değiştirilecek. şoför belgesinin tasarımı icap Karayolu Trafiği Konvansiyonu, gerekse Avrupa Birliği’nin 91/439 ve 2006/126 önemli direktiflerinde tamlanan içerik, sekil ve güvenlik unsurları ayn önünde bulundurularak ISO 18013-1, 2, 3 standartlarına bakılırsa hazırlanıyor.

Yeni ehliyetler güven umumi Müdürlüğü yoğunluk Hizmetleri Başkanlığı personeli ile Darphane ve damga Matbaası umumi Müdürlüğü personelinin çalışmaları sonucunda tasarlanıyor. Yeni ehliyetlerin ön yüzünde fotoğraf, adı-soyadı, veladet yeri, tarihi, hüküm süresi yazılacak. Sol üst köşede TR kısaltması ve sağlam fevk köşede Türkiye Cumhuriyeti yazılacak ve Türk bayrağı bulunacak. düzenleme ile ehliyetler yine sınıflandırılacak ve makine kullananlara ‘B’ sınıfı sürücü belgesi verilecek.

Kamyon sürücülerinin sınıfı C ve CE, otobüs, midibüs, minibüs, römorklu minibüs kullanıcılarının D1, D1E,D ve de olacak. Traktör sürücülerine F, ustalık makinesi sürücülerine G, kayıt sürmeyi öğrenen güdücü adaylarına terbiye ve sınavda tutmak neredeyse K sınıfı ustalık verilecek. emektar tababet güdücü belgelerinin tahrifat işlemlerine, İçişleri Bakanlığı’nca belirlenecek tarihten itibaren başlanacak. Bakanlık, belgelerin değişimine 2015 yılı başında başlanmasını planlıyor.

Yeni şoför belgelerinin ilk yüzünde akarsu bilgiler iz alacak: “Soyadı, adı, öteki adları, doğum tarihi ve yeri, veriliş tarihi, hüküm tarihi, belgeyi veren makamın adı, TC kimlik kartı numarası, doküman numarası, belge sahibinin fotoğrafı, vesika sahibinin imzası, sürücü belgesi sınıfı bilgileri.” Kartın dal yüzünde ise güdücü belgesi sınıfı, sürücü belgesi sınıfına müteallik veriliş tarihi, güdücü belgesi sınıfına ilişikli geçerlik tarihi, kodlanmış bir şekilde her bir nakil aracı kategorisine ilişik ilave bilgiler veya kısıtlamalar, soy grubu, ticari anahtar sürücüleri için çip alanı (çip takılabilecek alan) bilgileri mekân alacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir