BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Anasayfa / Genel / Parfüm Nedir ? Parfüm Nasıl Yapılır ? Parfüm Nasıl Kullanılır ?
parfüm
parfüm

Parfüm Nedir ? Parfüm Nasıl Yapılır ? Parfüm Nasıl Kullanılır ?

Doğadan yahut sentetik maddelerden edilen hoş kokulardır. Hoş kokulu bitkiler Geçmişte ilaç, süs ve güzelliği tamamlamak için kullanılmışlardır. Eski doğal kaynaklardan en başlıcası gül’dür.

Gülün bulundurduğu güzel kokuyu elde etmek hiç kolay değildir. Parfümün nasıl yapıldığının anlaşılması ve maliyetinin değerlendirilmesi açısından konumuzu biraz açalım.

Gül çiçeklerini sabah erkenden elle toplanır. Çuvallarda toplanır en kısa zamanda distilasyon merkezlerine iletilir. Bütün bu işlem saat 10.00’a kalmamalıdır. Çünkü güneş ısıtıyor ve gül çiçeklerinin bulundurduğu bazı koku özlerinin buharlaşmasına sebep oluyor. Distile ediciler saat 10.00’dan sonra çiçek almaz. peşinden çift su distilasyonu yöntemiyle gülün tüm kokusal özelliklerini taşıyan yağı çıkarılır. Gül yağının muhteviyatında E kadar Citronellol, Nerol ve -30 Geraniol isimli alkoller bulunur. Bir kg gül yağı elde etmek için 2.000.000 gül kullanılır. yani 1 gr. gül özünü elde etmek için, 2.000 adet gülün özü lazımdır.

Bu bitki özlü yağlar, bazı işlemlere tabi tutulup, içersine kalıcı olması için bazı maddeler eklenmesiyle esans denilen ve en yüksek konsantrasyonda ki koku haline büründürülür. Piyasaya sürülecek kokular değişik oranlarda uygun alkollerle dilüe işleminden sonra şişelenirler. Genelde has esanslar 5, 10, 15 ml şişelerde satışa çıkar ve pahalıdır. Çok az miktarda kullanmak yeterlidir. Eau de parfum, esans konsantrasyonu has parfüme göre az miktardadır. Lakin diğer formlara göre yüksektir, bu sebeple kalıcıdır. Esans içeriği daha az başka form Eau de Toilet’tir.
Günümüzde kullanılan kokular değişik formlarda da piyasaya sürülmekte.

Parfum Deo Spray; Koltuk altına uygulanan, daha düşük konsantrasyondaki formlardır,

Parfum Body Lotion; Kokulu vücut losyonudur

Parfum Shower and Bathing Gel; Kokulu banyo veya duş sabunu akla geldiğinde genelde Eau de parfum ve Eau de Toilet olur. Parfümler genellikle 30 ml., 50ml. ve 100ml. formlarda olur ama 30ml., 75 ml. ve 125ml. formlarında da olabilirler.

İlginizi Çekebilir.

Babalar günü

Babalar Gününüz Kutlu Olsun

 Bugün babalar günü. Evlerimizin direği, en kocaman sigortamız, destekçimiz, takipçimiz, dostumuz, sırdaşımız, arkadaşımız, idolümüz yani ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir